MAN TGL with turnable ladder L32 "Dresden fire department"
Product number:
091275
Listprice:
27,50 €
In the city area, the fire brigade in Dresden operates the Metz turntable ladder L 32 with an MANTGL 2008 cab. The model will feature Herpa’s known extension ladder and is released as one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dresden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.5 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the city area, the fire brigade in Dresden operates the Metz turntable ladder L 32 with an MANTGL 2008 cab. The model will feature Herpa’s known extension ladder and is released as one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dresden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.5 g |
| Release Date | March/April 2014 |