MAN TGA XXL 3-axle tractor rigid tractor
Product number:
148108
Listprice:
11,00 €
The Herpa series of tractors is supplemented by the latest 3-axle MAN TGA heavy duty tractor. The model features a completely new designed chassis, exactly resembling the original full-size vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | brown -red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | May/June 2002 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa series of tractors is supplemented by the latest 3-axle MAN TGA heavy duty tractor. The model features a completely new designed chassis, exactly resembling the original full-size vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | brown -red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | May/June 2002 |