MAN TGA XL interchangeable box trailer "Wolfsburg Fire department"
Product number:
304887
Listprice:
32,50 €
The fire brigade Wolfsburg is constantly looking for recruits and trains on this MAN TGA drawbar combination with interchangeable boxes. A great enhancement of the previously released vehicles.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.2 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Wolfsburg is constantly looking for recruits and trains on this MAN TGA drawbar combination with interchangeable boxes. A great enhancement of the previously released vehicles.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.2 g |
| Release Date | July/August 2015 |