MAN TGS M Empl ULF"fire department"
Product number:
049733
Listprice:
22,50 €
The neutral-colored fire brigade in the Herpa range is enhanced by the MAN TGS M Empl ULF in red with yellow stripe design. The chassis was modified authentically.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53.5 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The neutral-colored fire brigade in the Herpa range is enhanced by the MAN TGS M Empl ULF in red with yellow stripe design. The chassis was modified authentically.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 75 x 35 mm |
| Weight | 53.5 g |
| Release Date | May/June 2012 |