Ford Transconti canvas trailer "Offergeld"
Product number:
309820
Listprice:
34,95 €
A classic of the Offergeld forwarding company, which did its service in this design in the 1970s, stands at the beginning of a small Offergeld History Edition, to which we may also add vehicles from the 1950s.
| Manufacturer | Ford |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Offergeld Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 99.3 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A classic of the Offergeld forwarding company, which did its service in this design in the 1970s, stands at the beginning of a small Offergeld History Edition, to which we may also add vehicles from the 1950s.
| Manufacturer | Ford |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Offergeld Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 99.3 g |
| Release Date | January/February 2019 |