Mercedes-Benz Actros L silo trailer Spitzer "forage"
Product number:
294782
Listprice:
34,50 €
One of two models for the vehicle manufacturer „Spitzer“. The company utilizes both variants to demonstrate the versatility of its vehicles to the customers. This model promotes a silo-trailer for food transport. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa eXtra online shop
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spitzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Production date | 10/2009 |
| Limited quantity | 1565 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One of two models for the vehicle manufacturer „Spitzer“. The company utilizes both variants to demonstrate the versatility of its vehicles to the customers. This model promotes a silo-trailer for food transport. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa eXtra online shop
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spitzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Production date | 10/2009 |
| Limited quantity | 1565 |