MAN TGA XXL interchangeable curtain canvas trailer “Schult"
Product number:
154604
Listprice:
24,50 €
The still pretty young company exists since 14 years. The company’s roots however go far back. In 1954, senior partner Heinz-Otto Schult founded a forwarding company in Schwaan near Rostock. With entrepreneurial assiduity, he successfully offered his transport services in the difficult times of socialism. After the Wende, the company became a reliable local and international transport- and forwarding company. Today, 15 staff members ensure smooth business operations for transport and storage. The most frequently used vehicles are curtain tarp semitrailers with swap bodies on which also this H0 model is based on.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schult |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The still pretty young company exists since 14 years. The company’s roots however go far back. In 1954, senior partner Heinz-Otto Schult founded a forwarding company in Schwaan near Rostock. With entrepreneurial assiduity, he successfully offered his transport services in the difficult times of socialism. After the Wende, the company became a reliable local and international transport- and forwarding company. Today, 15 staff members ensure smooth business operations for transport and storage. The most frequently used vehicles are curtain tarp semitrailers with swap bodies on which also this H0 model is based on.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schult |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | May/June 2008 |