MAN TGL box truck ambulance „BRK Nürnberg“
Product number:
097291
Listprice:
32,95 €
The Bavarian Red Cross in Nuremberg is home to this command vehicle with a checkered belly band. The interior is divided into a control room with four workstations that meet the latest technical standards and a communications room with benches and a conference table. The exterior jam boxes are also packed with technology. The model will receive many details in terms of printing technology, which cannot be implemented in terms of form.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BRK Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.6 g |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Bavarian Red Cross in Nuremberg is home to this command vehicle with a checkered belly band. The interior is divided into a control room with four workstations that meet the latest technical standards and a communications room with benches and a conference table. The exterior jam boxes are also packed with technology. The model will receive many details in terms of printing technology, which cannot be implemented in terms of form.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BRK Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.6 g |
| Release Date | March/April 2023 |