MAN TGL M-RTW "fire department Paderborn"
Product number:
049863
Listprice:
19,50 €
The first model of the fire brigade from Paderborn, Ostwestfalen (East Westphalia) is the eye-catching M-RTW on an MAN TGL. The Herpa miniature model features the original’s hydraulic platform along with the rear doors and authentic prints.druckung.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Paderborn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.2 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The first model of the fire brigade from Paderborn, Ostwestfalen (East Westphalia) is the eye-catching M-RTW on an MAN TGL. The Herpa miniature model features the original’s hydraulic platform along with the rear doors and authentic prints.druckung.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Paderborn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.2 g |
| Release Date | May/June 2012 |