Liebherr mobile crane LTM 1045/1 "Aachen fire department"
Product number:
090520
Listprice:
39,50 €
The fire brigade Aachen operates this Liebherr crane for technical assistance. The miniature model, consisting of 100 individual components is delivered sans lattice mast top.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 152.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Aachen operates this Liebherr crane for technical assistance. The miniature model, consisting of 100 individual components is delivered sans lattice mast top.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 152.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |