MAN TGS TN dump semitrailer "Herzer" (Austria)
Product number:
319164
Listprice:
44,95 €
Herzer Bau & Transport GmbH from Vienna can now look back on over 140 years of experience. Founded as a coal merchant and dairy business, Johann Herzer expanded his business activities in 1881 to include a haulage company with up to 70 vehicles. Both world wars were overcome. The company grew steadily and today has almost 200 employees and a fleet of over 100 trucks and 30 construction machines. The MAN TGS TN tipper semitrailer is given a white hood on the cab by means of stencil painting, which is done by hand. A large number of prints are necessary to make the model look like the original. The elaborately manufactured model is a limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herzer Wien Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | grey / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herzer Bau & Transport GmbH from Vienna can now look back on over 140 years of experience. Founded as a coal merchant and dairy business, Johann Herzer expanded his business activities in 1881 to include a haulage company with up to 70 vehicles. Both world wars were overcome. The company grew steadily and today has almost 200 employees and a fleet of over 100 trucks and 30 construction machines. The MAN TGS TN tipper semitrailer is given a white hood on the cab by means of stencil painting, which is done by hand. A large number of prints are necessary to make the model look like the original. The elaborately manufactured model is a limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herzer Wien Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | grey / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 59 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |