MAN TGL Metz L32 A-XS turnable ladder "Ottendorf-Okrilla fire department"
Product number:
092128
Listprice:
37,50 €
Nahe Dresden im Landkreis Bautzen liegt der Ort Ottendorf-Okrilla mit ca. 10.000 Einwohnern. Seit 2013 setzt die Freiwillige Feuerwehr diesemoderne Metz L 32 XS Drehleiter auf MAN-Basis ein. / In the county Bautzen near Dresden, the village Ottendorf-Okrilla with about 10,000 residents is located. Since 2013, the voluntary fire brigade has been operating this modern Metz L32 A-XS turntable ladder based on an MAN.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ottendorf-Okrilla |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Nahe Dresden im Landkreis Bautzen liegt der Ort Ottendorf-Okrilla mit ca. 10.000 Einwohnern. Seit 2013 setzt die Freiwillige Feuerwehr diesemoderne Metz L 32 XS Drehleiter auf MAN-Basis ein. / In the county Bautzen near Dresden, the village Ottendorf-Okrilla with about 10,000 residents is located. Since 2013, the voluntary fire brigade has been operating this modern Metz L32 A-XS turntable ladder based on an MAN.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Ottendorf-Okrilla |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | September/October 2015 |