MAN TGX GX rigid tractor with box "Roncalli" (North Rhine-Westphalia/Cologne)
Product number:
318778
Listprice:
34,95 €
After more than seven years, a vehicle from the Roncalli fleet is now back in the novelties. The brand new MAN TGX GM tractor unit has been fitted with a workshop box. The very elaborate model is enhanced with over 40 prints to come as close as possible to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Roncalli |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | November/December 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After more than seven years, a vehicle from the Roncalli fleet is now back in the novelties. The brand new MAN TGX GM tractor unit has been fitted with a workshop box. The very elaborate model is enhanced with over 40 prints to come as close as possible to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Roncalli |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | November/December 2024 |