MAN TGS M Euro 6 rescue vehicle "fire department"
Product number:
091077
Listprice:
24,50 €
On popular demand, the Ziegler rescue vehicle is released in neutral fi re engine colors with current MAN TGS M cab.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46.7 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On popular demand, the Ziegler rescue vehicle is released in neutral fi re engine colors with current MAN TGS M cab.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46.7 g |
| Release Date | January/February 2014 |