Hamm tandem roller DV 90 "Hochtief"
Product number:
156134
Listprice:
24,50 €
All blue! These novelties, the Hamm tandem roller and a MAN Pendel-X heavy load truck will be released in the design of the construction company Hochtief from Essen and will complement this series. The wheels of the Hamm roller are true-to-the-original made of steel and pivot-mounted. Also pivoting is the driver’s cab, which is also laterally moveable. The glass cockpit can be taken off to equip it with a driver’s figurine. Numerous factory-mounted accessories perfect the construction vehicle. The Pendel-X truck is also very elaborately designed and features a single-axle dolly.
| Manufacturer | Hamm |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 70 x 35 mm |
| Weight | 57 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
All blue! These novelties, the Hamm tandem roller and a MAN Pendel-X heavy load truck will be released in the design of the construction company Hochtief from Essen and will complement this series. The wheels of the Hamm roller are true-to-the-original made of steel and pivot-mounted. Also pivoting is the driver’s cab, which is also laterally moveable. The glass cockpit can be taken off to equip it with a driver’s figurine. Numerous factory-mounted accessories perfect the construction vehicle. The Pendel-X truck is also very elaborately designed and features a single-axle dolly.
| Manufacturer | Hamm |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hochtief |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 70 x 35 mm |
| Weight | 57 g |
| Release Date | July/August 2009 |