MAN TGS M truck chassis with load handling system "Aachen fire department"
Product number:
049962
Listprice:
22,50 €
The fire brigade Aachen operates this two-axle truck with current MAN TGS M driver’s cab to transport the swap body environmental protection. The container features three roller blinds on each side.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Aachen operates this two-axle truck with current MAN TGS M driver’s cab to transport the swap body environmental protection. The container features three roller blinds on each side.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | September/October 2012 |