MAN TGS M tandem dump truck with trailer „Max Bögl“
Product number:
159807
Listprice:
24,50 €
New type! Herpa also realized the newMeiller-based tandem dump truck with an MAN 6x4 chassis. The original of this attractive model is operated by Max Bögl from Neumarkt. The truck and trailerwere designed as functional 3-way discharge skip.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60.6 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Herpa also realized the newMeiller-based tandem dump truck with an MAN 6x4 chassis. The original of this attractive model is operated by Max Bögl from Neumarkt. The truck and trailerwere designed as functional 3-way discharge skip.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60.6 g |
| Release Date | May/June 2012 |