MAN TGX GX 15m lowliner curtain canvas semitrailer truck "Jürgen Ehrmann Transporte" (Baden-Wuerttemberg / Leutkirch)
Product number:
317511
Listprice:
49,95 €
Jürgen Ehrmann Transporte" is at home in the Allgäu, more precisely in Leutkirch. This is not only the case, it is also written on his vehicles. In plain black-grey, the semi-trailers are discreet, but the red applications and the landscape images on the semi-trailers immediately catch the eye. The MAN TGX GX tractor unit pulls a new 15-meter lowliner semi-trailer. The model is a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jürgen Ehrmann Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | black grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | March/April 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Jürgen Ehrmann Transporte" is at home in the Allgäu, more precisely in Leutkirch. This is not only the case, it is also written on his vehicles. In plain black-grey, the semi-trailers are discreet, but the red applications and the landscape images on the semi-trailers immediately catch the eye. The MAN TGX GX tractor unit pulls a new 15-meter lowliner semi-trailer. The model is a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jürgen Ehrmann Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | black grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | March/April 2024 |