Iveco S-Way tank semitrailer „Ruhrkraft“
Product number:
313865
Listprice:
39,95 €
As one of the first transport companies in Germany, Ruhrkraft from Moers has put an Iveco S-Way into service. The tractor, which is painted in a metallic color, pulls a white tank trailer whose end caps are also painted in the cab color.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As one of the first transport companies in Germany, Ruhrkraft from Moers has put an Iveco S-Way into service. The tractor, which is painted in a metallic color, pulls a white tank trailer whose end caps are also painted in the cab color.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2021 |