MAN TGX GX refrigerated box semitrailer „Seubert / Blue Lady 2020“
Product number:
312714
Listprice:
42,95 €
In June 2020, the first new MAN TGX with a GX cab was handed over to the transport company Johann Seubert from the North Bavarian town of Hetzles near Erlangen. Thirty years ago, Herr Seubert, who was able to take delivery of the tractor on his birthday in 1990, named his vehicle Blue Lady 1. He also took over the new vehicle on his birthday, and named it Blue Lady 2020.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Seubert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In June 2020, the first new MAN TGX with a GX cab was handed over to the transport company Johann Seubert from the North Bavarian town of Hetzles near Erlangen. Thirty years ago, Herr Seubert, who was able to take delivery of the tractor on his birthday in 1990, named his vehicle Blue Lady 1. He also took over the new vehicle on his birthday, and named it Blue Lady 2020.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Seubert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | November/December 2020 |