Mercedes-Benz Actros LH semitrailer "Wandt"
Product number:
295864
Listprice:
29,50 €
„Our location is Brunswick, our workplace is Europe“, so the striking advertising slogan of the forwarder Wandt. About 65 trucks are in the company-own fleet, divided at the locations Brunswick, Osterode and Berlin-Ludwigsfeld. About 140 employees achieve an annual turnover of 15.5 million Euros. The company was founded in 1939 by Adalbert Wandt. The Herpa model is released including a three-axle Meusburger curtain-canvas trailer. Tractor is a Mercedes-Benz Actros LH which is rather unique for the MAN-affine forwarding company Wandt. Available in June 2010 from your local eXtra partner store.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.1 g |
| Production date | 04/2010 |
| Limited quantity | 1500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
„Our location is Brunswick, our workplace is Europe“, so the striking advertising slogan of the forwarder Wandt. About 65 trucks are in the company-own fleet, divided at the locations Brunswick, Osterode and Berlin-Ludwigsfeld. About 140 employees achieve an annual turnover of 15.5 million Euros. The company was founded in 1939 by Adalbert Wandt. The Herpa model is released including a three-axle Meusburger curtain-canvas trailer. Tractor is a Mercedes-Benz Actros LH which is rather unique for the MAN-affine forwarding company Wandt. Available in June 2010 from your local eXtra partner store.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.1 g |
| Production date | 04/2010 |
| Limited quantity | 1500 |