Iveco interchargable box trailer "Deutrans"
Product number:
307161
Listprice:
34,95 €
In the end of the 1980s, the GDR forwarding company forwarder Deutrans simplifi ed its truck design and sent the trucks on the road in white featuring blue and orange stripes. The carefully selected drivers of all vehicles for transit traffi c to the West had to prove a certain loyalty to the party line and were often members of the Party.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.8 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the end of the 1980s, the GDR forwarding company forwarder Deutrans simplifi ed its truck design and sent the trucks on the road in white featuring blue and orange stripes. The carefully selected drivers of all vehicles for transit traffi c to the West had to prove a certain loyalty to the party line and were often members of the Party.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.8 g |
| Release Date | May/June 2017 |