Mercedes-Benz Actros L with Goldhofer semi low-boy semitrailer "Klink"
Product number:
297370
Listprice:
34,50 €
Balgheim near Nördlingen, Swabia, is the base of the construction machine rental Klink. The portfolio includes diggers, telehandlers, cranes, platforms and other machinery. To transport the leased vehicles and machines, Klink uses this low-loading truck. The model of it was given away to good customers. A partial edition of this exclusive model is now available from Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klink |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 62 g |
| Production date | 06/2010 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Balgheim near Nördlingen, Swabia, is the base of the construction machine rental Klink. The portfolio includes diggers, telehandlers, cranes, platforms and other machinery. To transport the leased vehicles and machines, Klink uses this low-loading truck. The model of it was given away to good customers. A partial edition of this exclusive model is now available from Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klink |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 62 g |
| Production date | 06/2010 |
| Limited quantity | 500 |