MAN TGE box truck "Feuerwehr Aachen / TechnischeHilfeleistung“
Product number:
094900
Listprice:
24,95 €
The Aachen fire brigade recently acquired two MAN TGEs for the fields of technical assistance and measurement technology. The first of these vehicles will be produced by Herpa in a unique edition for the retail program.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.5 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Aachen fire brigade recently acquired two MAN TGEs for the fields of technical assistance and measurement technology. The first of these vehicles will be produced by Herpa in a unique edition for the retail program.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.5 g |
| Release Date | November/December 2019 |