John Deere tractor 7920 with driver and Krampe trailer BigBody 650
Product number:
154376
Listprice:
34,50 €
With this trailer suitable for the John Deere tractor, Herpa fulfills an eagerly awaited wish of all the fans of agricultural vehicles. The Krampe BigBody model will also be a small giant. Next to the tilting trough, it will feature a moveable tail-lift at the rear. Furthermore, supports, the hydraulic cylinders of the tilt mechanism and many other details will be replicated.
| Manufacturer | John Deere |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | John Deere |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | agriculture vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 68 g |
| Release Date | March/April 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With this trailer suitable for the John Deere tractor, Herpa fulfills an eagerly awaited wish of all the fans of agricultural vehicles. The Krampe BigBody model will also be a small giant. Next to the tilting trough, it will feature a moveable tail-lift at the rear. Furthermore, supports, the hydraulic cylinders of the tilt mechanism and many other details will be replicated.
| Manufacturer | John Deere |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | John Deere |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | agriculture vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 68 g |
| Release Date | March/April 2008 |