MAN TGS L Euro 6 tipper truck with curtain trailer and transportable forklift „THW“
Product number:
312783
Listprice:
39,95 €
This MAN with its long cab and a three-way tipper is a model combination that has never been realized by Herpa before. Attached is a mounting with a swap body and a truck-mounted forklift. This THW model is produced without reference to the location, as it is possibly and conceivably in use nationwide.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This MAN with its long cab and a three-way tipper is a model combination that has never been realized by Herpa before. Attached is a mounting with a swap body and a truck-mounted forklift. This THW model is produced without reference to the location, as it is possibly and conceivably in use nationwide.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | January/February 2021 |