MAN TGA XXL racing transporter semitrailer "Toro Rosso"
Product number:
158572
Listprice:
39,50 €
The Formula 1 team Scuderia Toro Rosso too, operates MAN racetransporters. Under licence, Herpa also produced the miniature model of this strikingly painted vehicle. Airbrush artist Knud Tiroch, who lives near Vieanna, designed the vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scuderia Torro Rosso |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Formula 1 team Scuderia Toro Rosso too, operates MAN racetransporters. Under licence, Herpa also produced the miniature model of this strikingly painted vehicle. Airbrush artist Knud Tiroch, who lives near Vieanna, designed the vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scuderia Torro Rosso |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | May/June 2011 |