Low boy set with Catwalk "Riwatrans"
Product number:
154888
Listprice:
199,00 €
We will again release two newer vehicle types for the virtual forwarding company „Riwatrans“. Especially striking is off course the “Catwalk” transportation set including – next to the super yacht in transport version (without cabin and accessories) also the Goldhofer roller with the matching yacht carrier. Tractors are four-axle heavy duty machines. One is a Volvo GL, the other the mold novelty MAN TGX XLX with small tower. The second Riwatrans-model is not that spectacular but not less interesting because it goes perfectly with the “Catwalk-set”. It is an escort vehicle type BF3, which secures the heavy load transport rearwards.
| Manufacturer | Goldhofer, MAN, Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 700 x 300 x 140 mm |
| Weight | 2800 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We will again release two newer vehicle types for the virtual forwarding company „Riwatrans“. Especially striking is off course the “Catwalk” transportation set including – next to the super yacht in transport version (without cabin and accessories) also the Goldhofer roller with the matching yacht carrier. Tractors are four-axle heavy duty machines. One is a Volvo GL, the other the mold novelty MAN TGX XLX with small tower. The second Riwatrans-model is not that spectacular but not less interesting because it goes perfectly with the “Catwalk-set”. It is an escort vehicle type BF3, which secures the heavy load transport rearwards.
| Manufacturer | Goldhofer, MAN, Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 700 x 300 x 140 mm |
| Weight | 2800 g |
| Release Date | September/October 2008 |