MAN TGS XL milk tank semitrailer "Hans Gick"
Product number:
310536
Listprice:
39,95 €
At the request of many collectors, Herpa once again realizes a milk tank semitrailer truck. This model is modelled on a vehicle from the Hans Gickcompany in Waischenfeld near Bayreuth. The vehicles of the company, which has been operating since 1952, stand out nationwide due to their unusual design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hans Gick |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.4 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the request of many collectors, Herpa once again realizes a milk tank semitrailer truck. This model is modelled on a vehicle from the Hans Gickcompany in Waischenfeld near Bayreuth. The vehicles of the company, which has been operating since 1952, stand out nationwide due to their unusual design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hans Gick |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.4 g |
| Release Date | July/August 2019 |