MAN TGA XXL low boy semitrailer "Steinle"
Product number:
155847
Listprice:
39,50 €
The forwarding company Steinle, with headquarters in Lauingen at the Donau, have specialized in heavy loads and special transports. All 60 vehicles are rather new and very well-kept. The flashy design does the rest to also make the Herpa model a true eye-catcher. Now we release a low-boy semitrailer MAN TGA XXL with a Nooteboom pendular X trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / yellow / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Steinle, with headquarters in Lauingen at the Donau, have specialized in heavy loads and special transports. All 60 vehicles are rather new and very well-kept. The flashy design does the rest to also make the Herpa model a true eye-catcher. Now we release a low-boy semitrailer MAN TGA XXL with a Nooteboom pendular X trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / yellow / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | May/June 2009 |