MAN TGA M roll-off dump truck„Feuerwehr Dachau“
Product number:
094689
Listprice:
34,95 €
The fire brigade in Dachau provides the original for this MAN TGA swap-body truck, which appears in a unique edition at Herpa alongside an extinguishing vehicle. The model is produced with the THL (technical assistance) roll-off container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dachau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.9 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade in Dachau provides the original for this MAN TGA swap-body truck, which appears in a unique edition at Herpa alongside an extinguishing vehicle. The model is produced with the THL (technical assistance) roll-off container.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dachau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53.9 g |
| Release Date | September/October 2019 |