MAN TGL I-RTW box truck with lift gate "Cologne fire department"
Product number:
090353
Listprice:
19,50 €
The Cologne fi re brigade operate an MAN TGL as intensive care ambulance from the fi re station 10. With this specially equipped vehicle, intensive care patients can be transported between hospitals without diffi culty.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.5 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Cologne fi re brigade operate an MAN TGL as intensive care ambulance from the fi re station 10. With this specially equipped vehicle, intensive care patients can be transported between hospitals without diffi culty.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42.5 g |
| Release Date | January/February 2013 |