Liebherr mobile crane LTM 1045 "Berliner fire department"
Product number:
158343
Listprice:
39,50 €
The current Liebherr mobile crane is released in the design of the Berlin fire brigade. The model will feature all details necessary for firefighting operations sans fixed fly jib.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Liebherr mobile crane is released in the design of the Berlin fire brigade. The model will feature all details necessary for firefighting operations sans fixed fly jib.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | May/June 2011 |