Mercedes-Benz Actros L Eurocombi Trailer "Rüdinger Spedition GmbH"
Product number:
934541
Listprice:
49,95 €
The forwarding company, family-run since 1930, is based in the northeast of Baden-Württemberg. In addition to a large fleet of vehicles for special transports, the company uses more than 160 trucks to carry out a wide variety of orders. By the way: Rüdinger Spedition’s trucks can be recognized from a long distance by the “R” at the front of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rüdinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 136.1 g |
| Production date | 10/2018 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company, family-run since 1930, is based in the northeast of Baden-Württemberg. In addition to a large fleet of vehicles for special transports, the company uses more than 160 trucks to carry out a wide variety of orders. By the way: Rüdinger Spedition’s trucks can be recognized from a long distance by the “R” at the front of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rüdinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 136.1 g |
| Production date | 10/2018 |
| Limited quantity | 650 |