MAN TGX GM interchangeable box trailer "Emons"
Product number:
319294
Listprice:
47,95 €
Almost 100 years after the company was founded in 1928, Emons Spedition is still a sought-after partner for transport and logistics. The company has over 70 locations throughout Germany and is represented in more than 100 countries via the Emons Air & Sea network. This MAN TGX GM trailer truck can be found primarily on German roads. The model is a limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Emons |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Almost 100 years after the company was founded in 1928, Emons Spedition is still a sought-after partner for transport and logistics. The company has over 70 locations throughout Germany and is represented in more than 100 countries via the Emons Air & Sea network. This MAN TGX GM trailer truck can be found primarily on German roads. The model is a limited edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Emons |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |