MAN TGS M Euro 5 container trailer 4-axle "fire department"
Product number:
090636
Listprice:
22,50 €
New type! With a new 8x4 chassis and the well-known swap kinematics, this MAN TGS M with new fire brigade swap body will enhance the range of neutral fi re engines. The model is printed with the familiar yellow ornamental stripes.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With a new 8x4 chassis and the well-known swap kinematics, this MAN TGS M with new fire brigade swap body will enhance the range of neutral fi re engines. The model is printed with the familiar yellow ornamental stripes.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.6 g |
| Release Date | May/June 2013 |