Iveco S-Way walking floor semitrailer Perrotti/Gladiatore
Product number:
122139
Listprice:
59,95 €
Michele Perrotti from Lucera in Italy sees his drivers as gladiators who keep fighting at all times. He has designed one of his six new Iveco S-Way trucks, including the walking-floor trailer, with corresponding motifs. This new Iveco S-Way thus serves as the original for the first truck highlight, featuring the new Iveco tractor unit, and is supplied by Herpa as a model in the familiar display case.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 75 mm |
| Weight | 261 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Michele Perrotti from Lucera in Italy sees his drivers as gladiators who keep fighting at all times. He has designed one of his six new Iveco S-Way trucks, including the walking-floor trailer, with corresponding motifs. This new Iveco S-Way thus serves as the original for the first truck highlight, featuring the new Iveco tractor unit, and is supplied by Herpa as a model in the familiar display case.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 75 mm |
| Weight | 261 g |
| Release Date | May/June 2021 |