GAZ 69 "CA"
Product number:
700580
Listprice:
12,50 €
The GDR nicknamed this vehicle of the Russian border patrols with the CA logo “Camping Allemagne”. The GAZ 69 will feature this prototypical logo.
| Manufacturer | GAZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | CA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.8 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The GDR nicknamed this vehicle of the Russian border patrols with the CA logo “Camping Allemagne”. The GAZ 69 will feature this prototypical logo.
| Manufacturer | GAZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | CA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | military |
| Material | plastic |
| Color | olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.8 g |
| Release Date | January/February 2013 |