Liebherr mobile crane LTM 1045/1 "Bundeswehr"
Product number:
152648
Listprice:
39,50 €
The series of Herpa German Army vehicles is continued. Following the front bucket loader and the Iveco dump with a Goldhofer trailer, this Liebherr Mobile Crane LTM 1045/1, painted in military bronze/green, is released.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Bronze |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of Herpa German Army vehicles is continued. Following the front bucket loader and the Iveco dump with a Goldhofer trailer, this Liebherr Mobile Crane LTM 1045/1, painted in military bronze/green, is released.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundeswehr BW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Bronze |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | September/October 2006 |