MAN TGE double cabin with platform and canvas and canvastrailer "Fire Department"
Product number:
093866
Listprice:
29,95 €
New type! The current MAN TGE is introduced as 5-ton fire-brigade vehicle with dual tires and canvas cover superstructure in neutral Colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 36 mm |
| Weight | 54 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The current MAN TGE is introduced as 5-ton fire-brigade vehicle with dual tires and canvas cover superstructure in neutral Colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 36 mm |
| Weight | 54 g |
| Release Date | July/August 2018 |