MAN TGS M dump truck with TU-4 trailer "Trost" (A)
Product number:
157377
Listprice:
24,50 €
The forwarder Trost from Traisen, Austria, maintains subsidiaries in Krems, Sankt Pölten, Spratzern and Wiener Neudorf. The business activities range from truck-mounted crane rental, heavy loads, freight transport, earth moving up to coach tours. One of the forwarder’s vehicles is a four-axle dump truck with a Goldhofer TU-4 trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Trost from Traisen, Austria, maintains subsidiaries in Krems, Sankt Pölten, Spratzern and Wiener Neudorf. The business activities range from truck-mounted crane rental, heavy loads, freight transport, earth moving up to coach tours. One of the forwarder’s vehicles is a four-axle dump truck with a Goldhofer TU-4 trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | July/August 2010 |