MAN TGL canvas truck with trailer
Product number:
154253
Listprice:
24,00 €
This new releases is a small, but important mold novelty. The road safety trailer has received a slightly modified coupler drawbar. Now it is possible to combine the trailer with a Rockinger coupler. We launch the new trailer with a MAN TGL. The entire model set is kept in communal orange – typical for agencies in charge of turnpike maintenance and municipal building yards.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kommunal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.1 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This new releases is a small, but important mold novelty. The road safety trailer has received a slightly modified coupler drawbar. Now it is possible to combine the trailer with a Rockinger coupler. We launch the new trailer with a MAN TGL. The entire model set is kept in communal orange – typical for agencies in charge of turnpike maintenance and municipal building yards.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kommunal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.1 g |
| Release Date | January/February 2008 |