Mercedes-Benz Actros LH teletrailer semitrailer "Hoffmann"
Product number:
295246
Listprice:
32,50 €
“Longer“ is not a problem for the forwarder Hoffmann from Philipsburg. The logistician is specialized in transporting extra-long goods. Hoffmann’s threefold-teletrailer is suitable for transports of up to 40 meters of length. Like the original, the model is equipped with warning light bar and headlights.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoffmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 59.5 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | 800 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
“Longer“ is not a problem for the forwarder Hoffmann from Philipsburg. The logistician is specialized in transporting extra-long goods. Hoffmann’s threefold-teletrailer is suitable for transports of up to 40 meters of length. Like the original, the model is equipped with warning light bar and headlights.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoffmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 59.5 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | 800 |