MAN TGS LX low boy semitrailer with Hamm tadem roller DV 90 "Max Bögl"
Product number:
305785
Listprice:
59,50 €
The worldwide operating construction company Max Bögl provided prototypes for additional Herpa miniature models in 2016. First, an MAN TGS 6x4 low-box semitrailer is produced loaded with a Hamm tandem roller featuring the Bögl design. Other models are scheduled.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Melon |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 137.6 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The worldwide operating construction company Max Bögl provided prototypes for additional Herpa miniature models in 2016. First, an MAN TGS 6x4 low-box semitrailer is produced loaded with a Hamm tandem roller featuring the Bögl design. Other models are scheduled.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Melon |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 137.6 g |
| Release Date | May/June 2016 |