Framo 901/2 canvas "Fortschritt"
Product number:
066242
Listprice:
19,95 €
New type! The Framo 901/2 with printed canvas is also released in the typical blue Fortschritt color as one-time edition. Individually mounted head lights and exhaust pipe as well as many printed details make the 1/120 scale model a little piece of art.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Fortschritt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.1 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The Framo 901/2 with printed canvas is also released in the typical blue Fortschritt color as one-time edition. Individually mounted head lights and exhaust pipe as well as many printed details make the 1/120 scale model a little piece of art.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Fortschritt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.1 g |
| Release Date | May/June 2014 |