Liebherr mobile crane LTM 1045/1 "Baumann"
Product number:
302098
Listprice:
39,50 €
125 years ago, the transport company Baumann was established by Heinrich Baumann. Today, the Bonn-based company with the long-standing tradition is firmly established in the areas heavy load transports and mobile cranes. Herpa realized the familiar Liebherr LTM 1045/1 mobile crane, assembled from over 100 individual components.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Baumann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Sand yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 153.8 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
125 years ago, the transport company Baumann was established by Heinrich Baumann. Today, the Bonn-based company with the long-standing tradition is firmly established in the areas heavy load transports and mobile cranes. Herpa realized the familiar Liebherr LTM 1045/1 mobile crane, assembled from over 100 individual components.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Baumann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Sand yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 153.8 g |
| Release Date | May/June 2013 |