MAN TGA XXL Nooteboom teletrailer semitrailer "Colonia"
Product number:
151702
Listprice:
33,50 €
Colonia, based in Cologne, operates more than 250 vehicles, and is one of the largest transportation specialists. Following the release of the lowboy semitrailer and the Liebherr mobile crane, the series is supplementedby this MAN TGA XXL hauling a telescopable Nooteboom trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.6 g |
| Release Date | November/December 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Colonia, based in Cologne, operates more than 250 vehicles, and is one of the largest transportation specialists. Following the release of the lowboy semitrailer and the Liebherr mobile crane, the series is supplementedby this MAN TGA XXL hauling a telescopable Nooteboom trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.6 g |
| Release Date | November/December 2005 |