Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "Hertz"
Product number:
289283
Listprice:
25,00 €
The Rhino award is quasi the „Oscar“ of truck promotion. More than 120 advertising agencies have submitted 350 drafts for it, of which a professional jury then chose the winner. The awards ceremony took place on June 13, 2008 in the Arena auf Schalke, where this draft for the organization “Rettet den Regenwald e.V.” (Save the Rainforest) received the first price in the category “non-profit”. Sponsor Hertz had this vehicle produced as exclusive model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.1 g |
| Production date | 04/2008 |
| Limited quantity | 1350 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Rhino award is quasi the „Oscar“ of truck promotion. More than 120 advertising agencies have submitted 350 drafts for it, of which a professional jury then chose the winner. The awards ceremony took place on June 13, 2008 in the Arena auf Schalke, where this draft for the organization “Rettet den Regenwald e.V.” (Save the Rainforest) received the first price in the category “non-profit”. Sponsor Hertz had this vehicle produced as exclusive model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.1 g |
| Production date | 04/2008 |
| Limited quantity | 1350 |