Mercedes-Benz Atego DLK L32A „Rosenbauer“
Product number:
933131
Listprice:
39,95 €
Rosenbauer International AG is an Austrian fire service equipment manufacturer based in Leonding in Upper Austria. The company is one of the world's largest manufacturers of fire engines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.5 g |
| Production date | 06/2018 |
| Limited quantity | 1100 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Rosenbauer International AG is an Austrian fire service equipment manufacturer based in Leonding in Upper Austria. The company is one of the world's largest manufacturers of fire engines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.5 g |
| Production date | 06/2018 |
| Limited quantity | 1100 |