Mercedes-Benz Actros L dump esmitrailer "Jochims"
Product number:
905985
Listprice:
32,50 €
Jochims-Transport GmbH with headquarters in Kerken, North-Rhine Westphalia, has specialized in transporting bulk goods. Next to nonhazardous waste, the company inter alia also transports dangerous substances with a vehicle fleet consisting of the latest all-wheel rigid tractors and half-shell troughs. Transport capacities can be scheduled flexibly and waste site operations become a piece of cake. Container service and street cleaning equipment enhance the diversified range. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jochims-Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.5 g |
| Production date | 03/2012 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Jochims-Transport GmbH with headquarters in Kerken, North-Rhine Westphalia, has specialized in transporting bulk goods. Next to nonhazardous waste, the company inter alia also transports dangerous substances with a vehicle fleet consisting of the latest all-wheel rigid tractors and half-shell troughs. Transport capacities can be scheduled flexibly and waste site operations become a piece of cake. Container service and street cleaning equipment enhance the diversified range. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jochims-Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.5 g |
| Production date | 03/2012 |
| Limited quantity | 500 |